Prognozy Worldwide Smart Cities wskazywały, że w 2020 r. wydatki na inteligentne inicjatywy miejskie będą wynosiły nawet 124 mld USD. Przewidywania inwestycyjne na 2022 r. oscylują w kwocie 158 mld USD. Z pewnością w kolejnych latach miasta będą lokowały jeszcze większe kwoty w innowacyjnych przedsięwzięciach, których zadaniem jest przede wszystkim podnoszenie komfortu życia, usprawnianie komunikacji w przestrzeni miejskiej, zwiększanie bezpieczeństwa czy też ekologia.
Ruchy urbanizacyjne podkreślają, że inteligentne miasta, czyli takie, które wykorzystują nowe technologie: 5G i 6G, automatyzację, IoT, AI i inne, to przyszłość, zwłaszcza w połączeniu z inteligentnymi budynkami, których także przybywa w miejskim krajobrazie. Coraz więcej regionów wdraża takie smart rozwiązania i buduje wokół nich sieć połączonych inteligentnych systemów. Jednym regionów, który zdecydował się na taką inwestycję, jest Madryt.
6,5 mln mieszkańców Regionu Madryt obejmie transformacja cyfrowa, która wprowadzi, rozwinie i rozbuduje nowe technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) na tym obszarze. Partnerem projektu jest marka Fujitsu, której zadaniem będzie zaplanowanie, analiza i zaprojektowanie procesu, etapowe wdrożenie rozwiązań i zarządzanie nowymi technologiami.
Celem tego przedsięwzięcia po stronnie Fujitsu jest przede wszystkim zdefiniowanie i zbudowanie infrastruktury ICT oraz skalowanie i zarządzanie nią na przestrzeni najbliższych lat. Wprowadzenie rozwiązań opartych o technologie informacyjno-komunikacyjne ma za zadanie przede wszystkim ułatwiać dostęp obywateli do usług publicznych. W efekcie wdrożone zostaną innowacyjne, wydajne oraz bezpieczne usługi dla regionalnych departamentów rządowych. Nowe technologie staną się podstawą dla rozwiązań umożliwiających efektywne zarządzanie i świadczenie usług publicznych.
Madrid Digital, czyli Agencja Administracji Cyfrowej Wspólnoty Madrytu zawarła z Fujitsu kontrakt na 3 lata, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa. Rolą Fujitsu w tym projekcie jest przekształcenie obecnie wykorzystywanej infrastruktury, w taki sposób, by zapewnić zarówno obywatelom, jak i administracji regionu maksymalny komfort pozyskiwania, wymiany informacji oraz wygodę. Fujitsu stworzy samo zasilający się, zautomatyzowany i cyberbezpieczny model zarządzania administrowany z poziomu chmury hybrydowej.
Program transformacji prowadzony w Madrycie przez Fujitsu będzie obejmował trzy etapy. Pierwszym z nich jest zaplanowanie całego procesu, dokładna analiza oraz zaprojektowanie rozwiązań, które na dalszych etapach będą wdrażane. Drugą fazą projektu jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań, zaś trzecią – rozwój i administracja postawioną infrastrukturą. Nadrzędnym celem Fujitsu podczas trwania umowy z Digital Madrid jest ciągłe doskonalenie środowiska, szkolenia i zarządzanie zmianą.
Marka Fujitsu ma bogate doświadczenie w zarządzaniu i transformacji środowisk, aplikacji i usług w sektorze publicznym, gdyż m.in. od 12 lat wspiera Servicio Madrileño de Salud – madrycką agencją rządową. W jej skład wchodzą struktury administracyjne i zarządcze integrujące szpitale publiczne, publiczne placówki zdrowia z madryckim systemem opieki zdrowotnej. Fujitsu w ramach tego projektu zarządza scentralizowaną i zwirtualizowaną infrastrukturą IT dla 32 szpitali, a także oferuje scentralizowane oprogramowanie dla 430 ośrodków w sieci podstawowej opieki zdrowotnej.
Takie systemy są przyszłością miast, zwłaszcza rozbudowanych, których nieustannie przybywa. Szacunki wskazują, że do 2030 na świecie powstaną aż 43 mega-miasta, w których funkcjonowanie bez inteligentnych rozwiązań może być wręcz niemożliwe. Z raportu Capgemini – Street Smart wynika, że niespełna 55 proc. mieszkańców twierdzi, że firmy technologiczne są w stanie lepiej świadczyć usługi miejskie, niż nawet obecne władze. Trend ten wskazuje, że miasta są olbrzymim obszarem do zagospodarowania technologicznego.